najlepsza wtyczka seo do wordpressa, rank math

Najlepsza wtyczka SEO do WordPressa – Rank Math SEO

Najlepsza wtyczka seo do WordPressa, według mnie, to Rank Math SEO. Wtyczka jest stosunkowo nowa bo dostępna od listopada 2018 roku. Obserwuję ją od samego początku i muszę przyznać że z każdą aktualizacją jest coraz lepiej. Już w tej chwili autorzy usunęli większość błędów które utrudniały pracę z tym pluginem.

Od instalowanego przez niemal wszystkich, Yoasta odróżnia ją kilka kluczowych elementów. Po pierwsze, ilość słów kluczowych które możemy dodać do edycji posta. Yoast, w wersji darmowej, umożliwia nam wpisanie 1 (jednego) słowa a Rank Math aż 5 (pięciu). To spora różnica, dzięki której możemy tworzyć fajne wpisy z „długim ogonem”. Po drugie, Rank Math jest całkowicie darmowy. Nie musimy nic płacić za żadną z funkcjonalności, a jest ich naprawdę sporo. Od integracji z Google Search Console, przez wsparcie dla fragmentów rozszerzonych, ranking słów kluczowych aż po 40 szczegółowych testów SEO.   W zasadzie opcji jest tyle, że nie da się ich opisać w jednym wpisie, dlatego dzisiaj zajmiemy się tylko instalacją i głównymi ustawieniami. Pozostałą część omówię w kolejnych wpisach.

Jest to mój drugi wpis na temat wtyczek do wordpressa. Postanowiłem że, powstanie na stronie cykl o pluginach, w którym będę cyklicznie przybliżał różne, mniej lub bardziej atrakcyjne wtyczki z repozytorium WP. Pierwszy wpis, dotyczący optymalizacji obrazów i zmiany ich formatu na .webp, możecie przeczytać tutaj.

Instalacja Rank Math

Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza, klasyczna, instalujemy wtyczkę z repozytorium WordPressa lub ze strony twórców rankmath.com. Polecam to drugie rozwiązanie, na stronie możecie znaleźć sporo przydatnych informacji o konfiguracji wtyczki a także założyć konto na mythemeshop.com gdzie uzyskacie dostęp do 30 bezpłatnych motywów i wtyczek.

Wracając do tematu instalacji, wtyczka w repozytorium wygląda tak:RankMath w repozytorium

Po instalacji i aktywacji, przechodzimy do połączenia wtyczki z kontem Rank Math, jeśli jeszcze go nie mamy, to właśnie jest czas na założenie go.

Cała procedura nie zajmie więcej niż 5 minut. Po aktywacji wtyczki uruchomi się kreator w którym skonfigurujemy podstawowe ustawienia wtyczki.

pierwszy ekran kreatora

Na pierwszym ekranie, ustalamy jaki charakter ma mieć nasza strona.Dostępne opcje to:

  • blog osobisty
  • strona z newsami, blog społecznościowy
  • portfolio
  • strona firmowa
  • sklep internetowy
  • inna

Kolejne opcje to logo strony i obrazek dla mediów społecznościowych. Jeśli nie ustawimy obrazka dla mediów społecznościowych, nasze wpisy będą pojawiały się z przypisanymim obrazkiem wyróżniającym dlatego lepiej zostawić to pole puste. Kolejny ekran to integracja z Google Search Console:

Najlepsza wtyczka SEO do Wordpressa - Rank Math SEO 1

Jeśli nie mamy konta, lub nie chcemy integrować z nim wtyczki pomijamy ten krok i przechodzimy do ekranu nr 3.

Zawartość mapy strony w Rank Math

Tutaj ustalamy zawartość mapy strony więc pomijanie tego kroku stanowczo odradzam.Pamiętajcie że mapa witryny ma bardzo duży wpływ na poprawną indeksacje witryny w wyszukiwarce. Prawidłową konfiguracje przedstawiam na obrazku poniżej:

najlepsza wtyczka seo wordpress

Zapisujemy i idziemy dalej. Ekran nr 4 a w nim zautoamtyzujemy kilka usprawnień, takich jak dodawanie atrybutów „nofollow” i „dofollow” do linków oraz załączników i kilka innych rzeczy. Możemy pozostawić te ustawienia bez zmian chyba że chcemy dodać atrybut „nofollow” do linków wychodzących z naszej strony. Wtedy ustawiamy suwak w pozycji „on”.

Na obrazku wygląda to tak:

Najlepsza wtyczka SEO do Wordpressa - Rank Math SEO 2

Błąd 404 i przekierowania w Rank Math SEO

Kolejny ekran informuje nas o tym że podstawowa konfiguracja jest już za nami. Polecam jednak skorzystać z przycisku Setup advanced options. Otworzy nam się ekran z bardzo ciekawą opcją, jaką jest Monitor 404. Pozwala on sprawdzić czy użytkownicy i roboty wyszukiwarek trafiają na błąd 404 w trakcie eksploracji witryny. Dodatkowo mamy możliwość włączenia przekierowań, które w parze z monitorem dają nam szanse na przekierowanie użytkowników z błędnych adresów na wybrane przez nas podstrony w serwisie.

opcjamonitor 404 rank math

Po tych ustawieniach, ukaże nam się ostatnia karta kreatora, pod dumnie brzmiącym tytułem „Różne”. I faktycznie mamy tu do dyspozycji bardzo różne ustawienia.

Najlepsza wtyczka SEO do Wordpressa - Rank Math SEO 3

Add missing ALT attributes – włączenie tego ustawienia powoduje że, wtyczka będzie uzupełniała,za nas, brakujące atrybuty ALT dla obrazków i tytułów. Jeśli sami nie zamierzamy tego robić, przesuwamy suwak w pozycję On.

Rich Snippet – suwakiem włączamy funkcję fragmentów rozszerzonych, opcja mile widziana przez użytkowników i roboty indeksujące.

Rich Snippet Type for Wpisy – określamy charakter zawartości rozszerzonej dla wpisów, do wyboru mamy 14 różnych możliwości

Article Type – wybieramy typ naszego wpisu

Kolejne dwie opcje, Rich Snippet Type for Strony oraz Article Type ustawiamy analogicznie do poprzednich, z tą jedną różnicą że te opcje odnoszą się do stron a nie wpisów.

Po przejściu przez kreator, pojawi się kokpit ze wszystkimi ustawieniami wtyczki i to tutaj zaczyna się zabawa mająca na celu optymalizację witryny pod pozycjonowanie. W następnych wpisach omówimy szczegółowo każdą z opcji.

Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach. Tymczasem zapoznajcie się z Rank Math SEO.

 

 

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.