webp wordpress

Optymalizacja obrazów w WordPressie – wtyczka WebP Express

Optymalizacja obrazków ma olbrzymie znaczenie dla szybkości ładowania strony. Z kolei szybkość ładowania strony (od momentu wprowadzenia mobile first index) to jeden z najważniejszych czynników rankujących w Google.

W tym wpisie przybliżę działanie wtyczki WebP Express. Wtyczka ta, poza tym, że, zmniejsza rozmiar obrazków, konwertuje je do formatu .webp ,dzięki czemu zdecydowanie przyśpiesza ich wczytywanie na urządzeniach mobilnych. Zanim przejdziemy do wtyczki, kilka słów o tym, czym jest format .webp i mobile first index.

Webp to nic innego jak format, w którym zapisywana jest grafika. Z założenia jest on następcą starszego formatu .jpeg. Dzięki nowemu formatowi możemy zmniejszyć rozmiar pliku o około 50%, nie ponosząc przy tym strat w jakości, dzięki czemu strony będą wczytywały się znacznie szybciej. I tu do akcji wkracza mobile first index od Googla (na marginesie dodam tylko że webp wprowadzone zostało właśnie przez Google). Wdrożony mniej więcej rok temu algorytm, który wprowadza znaczącą zmianę w ustalaniu pozycji w SERP-ach. Od dnia jego wprowadzeni, pozycja strony jest ustalana na podstawie optymalizacji witryny pod kątem wyświetlania na telefonach i tabletach.

Tyle tytułem wstępu. Przejdźmy do samej wtyczki i optymalizacji obrazów.

Instalacja wtyczki WebP Express

WebP Express pobieramy z repozytorium WordPressa lub przez kokpit i menu Wtyczki.

Optymalizacja obrazów w Wordpressie - wtyczka WebP Express 1

Po instalacji i aktywacji przechodzimy do menu Ustawienia i WebP Express:

optymalizacja obrazow wordpress

I naszym oczom ukaże się ekran ustawień wtyczki:

ekran ustawien webp

Optymalizacja obrazów w WordPressie

Operation mode – ustawiamy na Varied images responses, w tym trybie nasza strona zaserwuje obrazy w formacie webp tylko dla przeglądarek, które ten format obsługują. Obecnie jest to ponad 80% z nich.

Poniżej mamy General settings a w nim:

Images type to work on – rodzaj obrazów, na jakie wtyczka ma oddziaływać. Oczywiście wybieramy both jpegs and pngs.

Destination folder – folder, w którym zapiszą się obrazy przekonwertowane do nowego formatu. Wybieramy In separate folder, dzięki temu obrazy po konwersji zapiszemy w oddzielnym folderze.

Cache-Control header – zostawiamy w spokoju, wtyczka sama utworzy za nas przekierowania w pliku .htaccess.

Kolejnym menu jest Redirection rules, czyli reguły przekierowań. Obie opcje powinny być zaznaczone. Jeśli nie są należy to zrobić.

Przewijając ekran w dół dochodzimy do następnych opcji:

drugi ekran ustawien webp

Conversion, czyli menu odpowiedzialne między innymi za jakość naszych obrazków. U mnie zostawiłem opcje Auto i Max Quality 80 przy okazji usunąłem metadane z obrazów.

Poniżej mamy opcję Convert on upload, którą należy zaznaczyć, jeśli chcemy, żeby wszystkie obrazy, które wrzucimy na naszą stronę w przyszłości zostały przekonwertowane.

Po tych ustawieniach nie pozostaje nam nic innego niż użycie przycisku Bulk convert. Pokaże nam się ekran z informacją o zbieraniu plików do konwersji. Po tej operacji zobaczymy na ekranie coś takiego:

start konwersji webp express

Oczywiście klikamy w Start conversion i po chwili możemy cieszyć się obrazami w formacie .webp na naszej stronie.

Czas konwersji będzie uzależniony, od tego ile obrazów będzie jej wymagało i może zająć nawet kilkanaście minut.

Nie ulega wątpliwości, że warto poczekać. Wtyczka ta w połączeniu z Rank Math SEO pozwoli Wam wejść wyżej w wynikach wyszukiwania:)

Jak widzicie, instalacja oraz konfiguracja wtyczki jest dziecinnie prosta i nie przysporzy problemów nawet początkującym użytkownikom WordPressa.

Ciekaw jestem jakich wtyczek Wy używacie do optymalizacji obrazów w WordPressie. Podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.